Parę słów o wentylacji

Korzystanie z serwisu jest jednoznaczne z wyrażeniem z zgody na wykorzystywanie plików cookie przez serwis.
Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia.

dodano: 2015-11-17

Parę słów o wentylacji

Ze względu na kubaturę i wpływ określonych czynników (np. ruch pociągów) na stan powietrza wewnątrz, obiekty tak duże jak nowo budowany dworzec z węzłem multimodalnym w Łodzi, potrzebują specyficznego systemu wentylacyjnego. Montowana wentylacja obejmuje swym zasięgiem cały obiekt, wraz z tunelem, stacją, parkingami i dworcem autobusowym.

W całym obiekcie zaprojektowano  5 wentylatorni. Są to duże pomieszczenia, w których znajdują się centra przepływu i dystrybucji powietrza. Powietrze jest pobierane z zewnątrz za pomocą czerpni, a następnie za pomocą wentylatorów kanałami wentylacyjnymi - kierowane dalej. W centralach znajdują się chłodnice i nagrzewnice – urządzenia, które w zależności od warunków pogodowych i od potrzeb – ochładzają lub ocieplają powietrze. 

Cały system składa się z dwóch obiegów: wentylacji bytowej (ma za zadanie zapewnić świeże powietrze, usuwać zanieczyszczenia, spaliny) i oddymiającej (jej zadaniem jest odprowadzić dym w przypadku pożaru i zapewnić warstwę świeżego powietrza).

Parametry ilościowe dotyczące świeżego powietrza są określone i ustalone na podstawie szczegółowych obliczeń związanych z wielkością budynku i przewidywanymi, założonymi statystycznie ilościami osób w budynku. Wentylacja będzie sterowana za pomocą automatycznego systemu zarządzania budynkiem.

Liczby: powierzchnia kanałów to ok. 41 000 m2

Najniżej położone kanały wentylacyjne są to kanały żelbetowe na rzędnej -22,50 m od poziomu terenu.

W całym obiekcie jest 35 wentylatorów do instalacji oddymiania, każdy o mocy ok. 50 kW, średnicy 1,25m i masie ok. 700kg.

Zobacz filmy z placu budowy

Zobacz zdjęcia z placu budowy